تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 21213
تاریخ انتشار : س, 1396/09/07 - 06:32
تصویر صفحه اصلی: 

کارشناس مسائل فرهنگی وسیاسی از شهرستان خلخال  عنوان کرد : راه برون رفت از مشکلات، وعبور از تهدیدات دشمن ، داشتن تفکر بسیجی است.

 به گزارش ازناو ،  مهدی صدیقی کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی از شهرستان خلخال در نگاهی به بحث تهدیدات دشمن تنها راهکار عبور از این تنگنا را تفکر بسیجی عنوان نمود.

هفته بسیج  فرصتی است تا به به یکی از کم نظیرترین معماری امام راحل در انقلاب اسلامی بپردازیم. اندیشه تشکیل بسیج به قبل از انقلاب برمی گردد. سال 51حضرت امام در نجف اشرف فرمودند:«به حول قوه الهی برای حفظ نظام و سرزمین ملت شریف ایران، بسیج را راه خواهم انداخت.» وهدف امام از تشکیل بسیج منحصر به ایران اسلامی نبود. در این خصوص فرمودند: « بسیج منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته های مقاومت را در تمامی جهان بوجود آورد ودر مقابل شرق وغرب ایستاد.» عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. دشمنان اسلام داعش را برای مقابله با نفوذ فزاینده ایران در منطقه از طریق تضعیف بازوهای اجرایی آن یعنی حزب اله لبنان، عراق وسوریه (تضعیف از طریق تجزیه) جهت ایجاد حاشیه امن برای اسرائیل راه انداختند اما الگوی نظامی- جهانی بسیج  و لشکرهای مردمی فاطمیون ، زینبیون، حزب اله لبنان وسوریه، نجباء، عصائب، حشد الشعبی، سازمان بدر، انصاراله یمن، وجریان شیخ زکزاکی  در کوران حوادث از دل امت اسلامی به صورت داوطلبانه شکل گرفتند.  
وقتی انقلاب صورت گرفت ونظام اسلامی مستقر شد دشمنان انقلاب و مستکبران برای براندازی نظام اسلامی به روشهای مختلف و تقابل سخت، نیمه سخت ونرم متوسل شدند. لذا حضرت امام با دید نافذ و دوراندیش خود نیاز دیدند یک مجموعه ای را از دل مردم شکل دهند تا بتواند در مقابل تهدیدات انقلاب را مصون نگه دارند. حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) به نقش بسیج در مقابله با تهدیدات اشاره می کندو می فرمایند:«رویارویی با تهدیدات گوناگون و حفظ موجودیت نظام وپیشرفت آن، بدون پشتیبانی وحضور فعال همه اقشار مردم در صحنه های گوناگون انقلاب میسر نبود.» ودر جای دیگر می فرمایند:« برای کشوری که آماج این همه حمله خصمانه و خباثت آمیز دشمنان است، جز بسیج نیروهای مردمی، هیچ را علاجی وجود ندارد. اگر بسیج نبود...بدون شک جمهوری اسلامی نمی توانست در مقابل این همه توطئه و خباثت و دشمنی و سنگ اندازی مقاومت کند.»
مهمترین ویژگی های بسیج وتفکر بسیجی:
خدامحوری : بسیج با اخلاص و به خاطر خدا قدم در میدان جهاد(نظامی، فکری، فرهنگی، سیاسی، علمی و اقتصادی) می گذارد و بدون انگیزه مادی تا پای شهادت و بذل جان در راه و آرمانش پایبند وثابت قدم است.
ولایتمداری( در گفتار وکردار) : بسیجی ولایت فقیه را ادامه نبوت رسول اله و ولایت ائمه معصومین می داند و  به فراز زیارت جامعه کبیره  باور و یقین دارد.«الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ، وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ، وَاللاّزِمُ لَهُمْ لاحِقٌ. پیشی گیرندگان بر آنان از دین بیرون رفته اند، بازماندگان از آنان نابود شده اند وهم گامان با آنان به مقصود رسیده اند» نه به خود اجازه می دهد قدمی جلوتر ازولایت حرکت کند ونه از ولایت عقب ماند و همواره ملازم وهمراه ولایت حرکت می کند.
دشمن شناسی و دشمن ستیزی : هم با دشمن درون خود به مبارزه می پردازد واهل تزکیه نفس هست(جهاد اکبر) و با دشمن بیرون(جهاد اصغر وجهاد کبیر)
جبهه شناسی ومرزبندی با دشمنان اسلام، نظام و انقلاب.
عملش به هنگام وبه اندازه است اهل افراط وتفریط نیست: در این خصوص حضرت آقا می فرمایند:«وقت مخصوص هر فریضه وبهترین زمان انجام آن اول وقت است. انجام آن با تأخیر ویا انجام آن بعد از وقت همانند اقدام توابین بعد از قیام عاشورا خواهد بود که دیر هنگام وبی تأثیر بود.»
تکلیف گرایی: تکلیف را درست تشخیص می دهد وتکلیف را به شرط نتیجه انجام نمی دهد.
نوآوراست.
دارای روحیه انقلابی است و نسبت به اتفاقات دور واطرافش بی تفاوت نیست.
اهل صبر(پایداری ومقاومت) وبصیرت: ولا یحمل هذالعلم الا الصبر والبصیره.
 با توجه به اینکه تقابل دشمنان انقلاب اسلامی از عرصه نظامی و تقابل، به عرصه اقتصادی، اجتماعی وآسیبهای اجتماعی و فضای مجازی کشیده شده و متمرکز شده است، راه برون رفت از این تهدیدها ومشکلات تفکر بسیجی است.
مقاله از  / مهدی صدیقی از خلخال

ارسال نظر