تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 5450
تاریخ انتشار : چ, 1392/09/20 - 23:26
گفتگو با مهندس طالب پور کارشناس ارشد کشاورزی و خاک
دلیل طرح ایده تشکیل اتاق فکر کشاورزی در جنوب استان اردبیل
ازناو:خبر راه اندازی اتاق فکر کشاورزی در جنوب استان تحت عنوان رسمی آموزشگاه فنی حرفه ای آزاد کارآمد با مجوز کشاورزی ما را برآن داشت که برای پی بردن به ماهیت قضیه، مصاحبه ای را با مدیریت آموزشگاه فنی حرفه ای کارآمد، آقای حسین طالب پور بعنوان یکی از مهندسین اعضای اتاق فکر کشاورزی در منطقه داشته باشیم.

ازناو:خبر راه اندازی اتاق فکر کشاورزی در جنوب استان تحت عنوان رسمی آموزشگاه فنی حرفه ای آزاد کارآمد با مجوز کشاورزی ما را برآن داشت که برای پی بردن به ماهیت قضیه، مصاحبه ای را با مدیریت آموزشگاه فنی حرفه ای کارآمد، آقای حسین طالب پور بعنوان یکی از مهندسین اعضای اتاق فکر کشاورزی در منطقه داشته باشیم. متن مصاحبه بدین شرح است:

لطفا خودتان را برای خواندگان ما معرفی نماید

بنده حسین طالب پور کارشناس ارشد علوم خاک گرایش فیزیک و حفاظت خاک می باشم. مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی کشاورزی- خاکشناسی در سال 1382 از دانشگاه تبریز و مدرک کارشناسی ارشدم را نیز در سال 1386 از دانشگاه گیلان گرفته ام.

خلاصه ای از سوابق آموزشی  و پژوهشی و اجرایی خود را بیان نمایید؟

اینجانب پس از اتمام خدمت سربازی از سال 87 تا سال 92 ضمن همکاری ثابت به عنوان استاد حق التدریس در دانشکده کشاورزی دانشگاه محقق اردبیلی و گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور مرکز اردبیل و  به عنوان مدرس مدعو در موسسه آموزش عالی آذربایجان وابسته به وزات نیرو (برای آموزش کارکنان ادرات آب منطقه ای و برق و فاضلاب شهری و روستایی استان اردبیل) دروس تخصصی خاکشناسی عمومی، رابطه آب و خاک و گیاه، پیدایش و رده بندی خاکها، نقشه برداری خاکها ، سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS)، سنجش از دور، تفسیر عکسهای هوایی و تصاویر ماهواره ای و دستگاه GPS را تدریس نموده ام. در کنار فعالیت های آموزشی و ارایه مقالات علمی داخلی و خارجی در زمینه مدلسازی فرسایش خاک و کاربردهای GIS در کشاورزی و منابع طبیعی، بطور ثابت نیز دارای 5 سال سابقه کار مرتبط در زمینه آب وخاک، کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست، سد و شبکه آبیاری ، عمران و نقشه برداری در شرکتهای خصوصی مهندسین مشاور و پیمانکاری (مادا، سامان آبراه، سنجش از دور، آلتایی و ...)  در سطح کل استان میباشم. آخرین مسئولیت شغلی ام مسئولیت آزمایشگاه مکانیک خاک شرکت پیمانکاری آلتایی در سد خاکی بفراجرد خلخال بود که به دلیل شرایط جوی و عوامل دیگر حدود یک و نیم ماهه که کارگاهش تعطیل شده است. در حال حاضر نیز بعنوان مدیر و موسس آموزشگاه کارآمد در خدمت شما هستم.

شما و دوستانتان بعنوان مطرح کننده ایده تشکیل اتاق فکر کشاورزی در جنوب استان هستید.توضیح مختصر در این زمینه بفرمایید.

ایده تشکیل اتاق فکر کشاورزی در منطقه و اختصاص ساختمانی مجهز دارای امکانات آموزشی و پژوهشی تحت عنوان آموزشگاه فنی حرفه ای آزاد با نام کارآمد با هدف کلی ارتقای سطح دانش فنی و مهارتی کشاورزان سنتی و آشنایی آنها با فنارویهای نوین و نیز پر کردن خلا مهارتی مهندسین کشاورزی با شیوه تولید عملی و کار در مزرعه و صنایع تولیدی در منطقه شکل گرفته است. در واقع پل ارتباطی بین سازمانهای دولتی مثل اداره آموزش فنی حرفه ای، معاونت ترویج و آموزش جهاد کشاورزی و دانشگاه با تولید کنندگان روستایی و علاقه مندان به فعالیت دربخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست می باشد. به عبارت دیگر کارآمد یک بخش خصوصی است که با تامین حداقل زیرساختهای لازم آموزشی پژوهشی و کارگاهی در منطقه، بنا دارد از یک طرف با سازماندهی و شناسایی نیروهای متخصص و باتجربه و کارآمد دانشگاهی و غیر دانشگاهی در قالب کمیته های تخصصی و تربیت مربیان حرفه ای در بخش های مختلف کشاورزی و افزایش تعامل و ارتباطات آنها با مراکز تولیدی و تحقیقی متعدد در سطح کشور ضمن تامین نیازهای آموزشی خود اعضای مجموعه اتاق فکر، دوره های آموزش کاربردی و مهارتی را طبق استانداردهای فنی حرفه ای کشور برای آشناسازی عموم متقاضیان در سطح شهر و روستاهای منطقه جنوب استان برگزار نماید

ضعف توسعه کشاورزی جنوب استان اردبیل را در مقایسه با سایر شهرستانها در چه می بینید؟

بنده به مدت 5 سال است که در تمامی نقاط استان اردبیل از پروژه های بزرگ ملی استان مثل مطالعات اراضی پایاب کانال خدافرین در پارس آباد و بیله سوار گرفته  تا اجرای پروژه های کوچک سدهای معیشتی و شبکه های آبیاری تحت فشار در مشکین شهر و اردبیل و گرمی و خلخال، با مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی و آب منطقه ای استان در ارتباط بوده و همکاری می نمایم از نزدیک با مسایل و مشکلات تولید کشاورزی در استان آشنا هستم. علی رغم اینکه شرایط توپوگرافی و اقلیمی جنوب استان از همه لحاظ عینا مشابه شرایط مشکین شهر می باشد ولی دلایل بسیاری در عدم توسعه کشاورزی منطقه ما  نسبت به آنها دخالت دارند که بخشی از این علتها  خارج از تصمیم گیریهای سیاسی برنامه ریزان استانی است و به خودمان برمیگردد در این میان به نظر میرسد علی رغم پیشرفتهای ارتباطی هنوز بخش عظیمی از متولیان تولید کشاورزی به همان شیوه سنتی عمل نموده و با فناوریهای متناسب با منطقه بیگانه و از اطلاعات و دانش کافی برای بکارگیری آنها برخوردار نمی باشند. و از طرف دیگر نیز دانشگاهها  و نیز مراکز تحقیقاتی،  مهندسین کشاورزی،روستاییان و تولید کنندگان را به حال خود رها کرده و هیچ تبادل اطلاعات و تجربه در بین آنها برقرار نیست. بطور خلاصه می شود گفت که سطح دانش و اطلاعات و مهارت تولیدکنندگان کشاورزی جنوب استان نسبت به سایر مناطق استان پایین بوده و اغلب با فناوریهای نوین کشاورزی آشنا نبوده و پتانسیل های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیستی  این مناطق دست نخورده و بلااستفاده مانده است.

مشکل اشتغال مهندسین و فارغ التحصیلان کشاورزی چیست؟ چرا  آمار بیکاری در بین آنها نسبت به سایرین بسیار بالاست؟

مهندسین کشاورزی، دانش کشاورزی را در دانشگاه به صورت تئوریک یادگرفته و با جذابیتهای عملی و مهارتی کار تولید کشاورزی بیگانه اند و  از آنجاییکه در دانشگاه رشته کشاورزی به زیر بخشهای کاملا تخصصی تقسیم شده است، فارغ التحصیلان هر بخش از کشاورزی به صورت تک جانبه به مسایل کشاورزی آشنایی یافته و از کارهای سایر بخش ها و رشته های کشاورزی بی اطلاع و از دانش کم برخوردارند این در حالی است که تولید کشاورزی نیاز به مهارت و دانش همه جانبه از تمامی رشته های مرتبط کشاورزی را می طلبد.  بنده معتقدم در صورت تلفیق تجربیات مهارتی با دانش تئوریک از طریق دوره های آموزشی مهارت فنی حرفه ای، در بخش کشاورزی حوضه اشتغال بسیار وسیع و متنوعی وجود دارد که درآمد زایی آن از مهندسین عمران و فنی هم بیشتر است.

آموزشگاه کارآمد حل این مشکلات و پر کردن خلا مهارت های عملی- علمی فارغ التحصیلان بخش کشاورزی و تولیدکنندگان و شاغلین سنتی کشاورزی را رسالت خود دانسته و برای بالابردن روحیه اعتماد بنفس کشاورزان سنتی و نیز مهندسین کشاورزی و اشتغالزایی برایشان برنامه ریزی های ویژه ای نموده است.

 

 

اعضای اتاق فکر کشاورزی چه کسانی هستند؟ ساختار و نحوه فعالیت و برنامه های  شما به چه شکلی است؟

هسته اولیه اتاق فکر کشاورزی جنوب استان اردبیل توسط بنده و چند نفر از مهندسین و اساتید کشاورزی با تجربه و فعال با تخصص های مختلف در محل اموزشگاه فنی حرفه ای آزاد کارآمد شکل گرفته است. این مجموعه دارای کمیته های تخصصی در شاخه های مختلف کشاورزی است که هر کمیته موظف به فعال کردن دوره های آموزشی مهارت استاندارد فنی حرفه ای و جذب مربیان حرفه ای و با تجربه و علاقه مندان و متقاضیان آموزشی و تولید کنندگان فعال به میان خود در سطح روستاها و شهر می باشد. مدیریت آموزشگاه کارآمد قصد دارد با برگزاری جلسات مستمر هفتگی و ماهانه در مورد موضوعات تخصصی علمی و فنی و مهارتی مورد نیاز کشاورزی منطقه به کمک همکاران با تجربه، علمی و فنی در کمیته های تخصصی و و دعوت از اساتید و فعالان موفق در منطقه ، استان و کشور و تبادل افکار با همدیگر، علاوه بر بالا بردن سطح دانش خود مجموعه، اطلاع رسانی و آموزش های لازم را بسته به نیاز منطقه در قالب کلاسهای آموزشی استاندارد فنی حرفه ای، کارگاههای آموزشی، سمینارهای تخصصی، بازدیدهای علمی و حتی نشریات ترویجی و فیلم های مستند آموزشی در منطقه گسترش و ترویج نماید. مدیریت آموزشگاه کارآمد و اعضای اتاق فکر کشاورزی امیدوارند با تامین نیازهای علمی آموزشی و مهارتی علاقه مندان کشاورزی به شیوه های مختلف و بالا بردن روحیه اعتماد بنفس تولیدی در میان آنها بتواند تغییر و تحول آشکاری در شیوه تولید و عملکرد محصولات کشاورزی بوجود آورده و شاهد نوآوریهای جدید و تاسیس واحدهای تولیدی متنوع و رونق بیشتر فعالیتها در عرصه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست منطقه خود باشند. علاقه مندان به مشارکت در جلسات اتاق فکر کشاورزی می توانند با  مراجعه حضوری به آموزشگاه نسبت به  تکمیل فرم همکاری با این مجموعه اقدام نمایند.

 چه انتظاراتی از مسئولین دولتی مرتبط با فعالیت های کشاورزی در منطقه دارید؟ برای موفق بودن این حرکت، بخش دولتی چه کارهایی می تواند برای شما انجام دهد؟

به نظر بنده در شرایط فعلی کشور که ادارت دولتی برای اجرای پروژه های خود  با کمبود اعتبارات و بودجه مواجه اند، برنامه ریزان هر منطقه بایستی برای فعال کردن اشتغال و تولید بایستی به کارهای مشارکتی روی آورند. یعنی با تامین اندک بودجه های مالی و یا با اتخاذ سیاستهای حمایتی کاری کنند که کارها و تولیدات با مشارکت و سرمایه گذاری خود مردم قابل انجام گردد یعنی به زبان ضرب المثل قدیمی بجای هزینه خریدن و دادن ماهی به شخص نیازمند، مهارت و شغل ماهی گرفتن به وی آموزش داده شود. برای موفق واقع شدن ایده تشکیل اتاق فکر کشاورزی در منطقه از مسولین دولتی چنین انتظار می رود:

  • معاونت ترویج و آموزش کشاورزی تمام یا بخشی از کارهای آموزشی خود را  می تواند از طریق همکاران ما انجام دهد که تامین مالی بخش  عمده  اینکار  می تواند به عهده متقاضیان و بخش دیگر نیز توسط جهاد کشاورزی تامین گردد.
  • با توجه به نقش انکارناپذیر آموزش در موفقیت طرح ها و پروژه های تولیدی، بانکها و سازمانهای ارایه دهنده تسهیلات و وام های بانکی کشاورزی  مثل  بانک کشاورزی، صندوق مهر امام رضا، کمیته امداد و بسیج سازندگی سپاه و ...می توانند بحث گذراندن آموزش دوره های مهارتی را امری لازم، اجباری و ضروری قرار دهند.
  • از دوره های اشتغالزا با پتانسیل بالا در منطقه حمایت های مالی آموزشی ویژه بعمل آید.
  • با گذاشتن سیاست های حمایتی مشوقانه برای دارندگان مهارت های فنی حرفه ای مثل پرداخت حق بیمه اشتغال توسط خود مهارت آموزان می توان تولیدکنندگان سنتی را به شرکت در کلاس های استاندارد فنی حرفه ای ترغیب کرد.

بدینوسیله از کلیه مهندسین و علاقه مندان بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست دعوت بعمل می آید با حضور در آموزشگاه و تکمیل فرم های همکاری و ارایه نقطه نظرات خود  ما را در ارایه خدمات و برنامه ریزی بهتر یاری فرمایند.

ارتباط با حسین طالب پور- مدیر آموزشگاه کارآمد

تلفکس : 4229715

موبایل: 09149547357

آدرس آموزشگاه کارآمد: خلخال- خ 17 شهریور- جنب آتش نشانی- نبش کوچه هویزه-پ13

دیدگاه‌ها

با آرزوی موفقیت برای ایشان.صندوق از طرح مهندس طالب پور حمایت کرده و تسهیلات نیز اعطا نموده است.

با سلام و آرزوی توفیق برای موسس محترم - امید است مسئولین و متولیان امر پاپیچتان نشوندتا قدمهای مثبتی برای منطقه و نسل بیکار جامعه برداشته شود، خدا یارتان و دست حق نگهدارتان باد

با توجه به ارائه و پيگيريهاي حضرتعالي کمال تشکر و قدرداني مي شود

با عرض سلام و خسته نباشید. از زحمات جناب مهندس طالب پور و اعضای محترم اتاق فکر قدر دانی نموده، امید که همچون نام آموزشگاه در تمامی اهدافتان برای پیشبرد کشاورزی جنوب استان کارآمد باشید.

با سلام و خسته نباشيد ،اميد است مسئولين محترم با توجه ويژه به اين اقدامات علمي نخبگان شهرستان راههاي پيشرفت را هموار ساخته و با ايجاد امکانات و تمهيدات لازم يار و همراه اين افراد بوده و جهت پيشرفت در زمينه هاي کشاورزي و ساير پتانسيلهاي اقتصادي شهرمان نقش ايفا نمايند.

با تقدیر و تشکر از دوست عزیز از مسئولین استانی و شهرستانی انتظار داریم در جهت تحقق اهداف پیش بینی شده از طرح مورد نظر حمایتهای شایسته ی خود را دریغ نفرمایند.

با سلام پيگيريهاي مستمر و فعاليت دلسوزانه شما كه نشانگر همت بالا و دلسوزي براي منطفه مي باشد قابل تقدير و امتنان بوده و در اين راستا براي شما آرزوي موفقيت مي نمايم .

باسلام وعرض خسته نباشید،تشکر ویژه به دلیل تشکیل چنین مؤسسه ای در شهرستان،امید است با همکاری مـسئولین محترم و تلاش های جدی دانش آموختگان بخش کشاورزی در این مؤسسه شاهد پیشرفت های چشمگیر در آینده نزدیک باشیم.
ارسال نظر