تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 18617
تاریخ انتشار: چ, 1395/12/18 - 09:57
عیدانه خطه دارالارشاد به میهمانان نوروزی
از "قطاب عسلی" خلخال تا "حلوای سیاه" اردبیل
مادران این استان پایه‌ریز تولید شیرینی سنتی در آستانه عید نوروز هستند تا با معرفی هنرهای خود ضمن ترویج فرهنگ غنی دارالارشاد، ایامی خوشی را با تدارک سوغاتی (شیرینی سنتی) برای میهمانان و مسافران نوروزی رقم بزنند.

به گزارش ازناو به نقل از کوثرخبر، مردمان خون گرم خطه دارالارشاد، از خلخال گرفته تا پارس آباد مغان، انسان‌هایی خوش‌ ذوق و هنرمندی هستند که در همه فصول با هنر های سنتی و دستی خود فرهنگ و هنر غنی استان اردبیل را به رخ می کشند.

در این میان مادران این استان پایه‌ریز تولید شیرینی سنتی در آستانه عید نوروز هستند تا با معرفی هنرهای خود ضمن ترویج فرهنگ غنی دارالارشاد، ایامی خوشی را با تدارک سوغاتی (شیرینی سنتی) برای میهمانان و مسافران نوروزی رقم بزنند.

آداب و رسوم استان اردبیل نسبت به دیگر استانها متفاوت است؛ برگزاری مراسم تکم و تکمچی در آستانه عید، سفید کردن ظروف مسی توسط مسگران به میمنت ایام نوروز، استفاده از اسباب بازي هاي سفالي به نام توتک و دولکه و دیگر مراسمات سنتی از جمله عناوین نوروزی مردم اردبیل است که وجه تفاوت آداب و رسوم این استان را نسبت به دیگر استانها شامل می شود.

اما دارالارشاد شهری است که علاوه بر حفظ آداب و سنت دیرین، مادران هنرمندی را در دامان خود پرورش داده که با دست‌پخت خود هنر شیرینی‌ پزی سنتی را به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند.

تنوع شیرینی و خوراکی‌های سنتی در استان اردبیل از جمله حلوای سیاه، باقلوای اردبیل، قطاب عسلی خلخال، حلوای زنجبیل، قچکورگی، نان برنجی خلخال، حلوای سفید و ... نشأت گرفته از آداب و فرهنگ غذایی مردم این سرزمین است که در سراسر کشور مشتری خواص خود را دارند.

مادران این مرز و بوم همه ساله در این ایام به بهانه آمدن بهار و برای استقبال از میهمانان و گردشگران ذائقه متفاوتی را در قالب سنت دیرین اردبیل به نمایش می گذارند که این روزها نظر مسافران و میهمانان را به خود جلب کرده است.

مردم استان اردبیل، رژیم غذایی سالم و مغذی را مورد استفاده قرار می‌دهند که در آن حضور شیرینی‌ها و خوراکی‌های بومی و سنتی بسیار چشم‌گیر و قابل توجه است که در تصاویر زیر بخشی از شیرینی های سنتی این دیار باستان را مشاهده می کنید.

 

حلوای سیاه (قره حلوا)

حلوای سیاه (قره حلوا)

 

باقلوای اردبیل

باقلوای اردبیل

 

قطاب عسلی خلخال

قطاب عسلی خلخال

 

حلوای زنجبیل اردبیل

حلوای زنجبیل اردبیل

 

شیرین چورک یا نزیک

 

قچکورگی

قچکورگی

 

نان برنجی خلخال (قند چوریی)

نان برنجی خلخال (قند چوریی)

 

حلوای سفید (آغ حلوا)

حلوای سفید (آغ حلوا)

انتهای پیام/

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

ارسال نظر