تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 20118
تاریخ انتشار: ي, 1396/04/25 - 07:17
گزارش دانا از پشت پرده حضور شرکت فرانسوی در ایران/
توتال شر ط فرجامی امریکا برای ایران
توتال
در حالی که ادعا می شود عقد قرارداد با توتال یکی از دستاوردهای برجام و پیروزی مهمی است که بعد از دو سال از اجرایی شدن برجام برای ایران به دست آمده، حقیقت این است که قرارداد با توتال یکی از شروط آمریکا برای تصویب برجام است؛ امروز هیچ شرکتی حتی شرکت های داخلی نمی توانند به رقابت با توتال بپردازند چرا که مناقصه‌ای برای واگذاری میادین برگزار نشده است.

به گزارش ازناو به نقل از راه دانا،نکته جالب در شکل کلی این قراردادها این بود که در طراحی این قرارداد شرکت‌های خارجی توتال، بی پی، Repsol و دو شرکت حقوقی انگلیسی شرکت داشتند.

 

هرچند این قرارداد محرمانه اعلام شده بود اما در نهایت نسخه‌ای که با هزاران پشت پرده در اختیار رسانه ها قرار گرفت در همان بررسی اولیه بیش از 150 ایراد داشت اما دولت یازدهم اصرار عجیبی برای تصویب این قرارداد و بردن آن به فرانسه برای عقد قرارداد با توتال داشت.

 

در حالی که افشاگری های اولیه منجر به ورود رهبری به این قرارداد ها شد دولت قول داد که ایرادات اولیه را برطرف کند اما در کمال تعجب همچنان جلسات با توتال برای واگذاری فاز 11 پارس جنوبی برقرار بود اما تحریم های جدید آمریکا و کارشکنی های سنا و کنگره آمریکا منجر به عقب نشینی توتال می شد.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

ارسال نظر