تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 11442
تاریخ انتشار: س, 1394/04/23 - 17:35
ازناو: بحث انتقال آب از حوضه قزل اوزن به دشت اردبیل، هر روز رنگ و بوی تازه ای به خود می‌گیرد و مخصوصا با نزدیک شدن به انتخابات مجلس و وعده ای که نمایندگان به مردم داده اند و انتظارات بیجایی که در بین اهالی شریف دشت اردبیل ایجاد کرده اند هر روز پر رونق می شود

به گزارش ازناو ،  مسعود شیرعلیپور در یادداشتی به بررسی مشکلات انتقال آب حوزه قزل اوزن خلخال به دشت اردبیل پرداخته است.

این یادداشت را می خوانیم

انتقال آب قزل اوزن به دشت اردبیل در حالی مطرح است که این دشت، جزو حوضه آبریز قزل اوزن نبوده و عملا سهمی از آن ندارد با این حال مسئولین محترم استان با محوریت صرف تامین منافع مرکز استان و با هدف افزایش منابع آب دشت اردبیل در حالی در تقلا برای انتقال بین حوضه ای آب هستند که ادعا می کنند مشکل کمبود آب آشامیدنی دارند و این انتقال چون برای آب شرب هست ، پس حتما باید منتقل شود، و جالب اینجاست که در این بین هیچگونه توجهی به مشکلات آبی حوضه اصلی و مخصوصا مشکلات حاد آب شرب کنونی مناطق مختلف خلخال و کوثر نمی شود

 

نکته اینجاست که آیا این ادعا واقعی است ، یعنی واقعا این آب برای تامین آب شرب است ؟

 

درست که منطق این انتقال با ادعای شرب صورت می گیرد ولی با یک حساب سر انگشتی به راحتی میتوان گفت ، از آنجاییکه این آب برای جبران هدر رفت آب در سایر زمینه ها، مخصوصا کشاورزی و صنعت، منتقل میشود ، نمیتواند توجیه منطقی داشته باشد و ادعای شرب را نمی توان به آن چسباند.

 

ما اهالی خلخال و کوثر که قطعاً شهروند استان اردبیل نیز هستیم!  انتظار داریم مسئولین محترم استان، مشکلات و منافع و تنگناها و فرصتها و چالشهای جای جای استان را با دیدی منصفانه و عادلانه ببینند و مشکلات قسمتی از استان را که میشود با درایت و حسابگری حل کرد ، به قیمت ویرانی سایر نقاط حل نکنند و به قولی گرهی را که می شود با دست باز کرد با دندان باز نکنند .

 

بحث انتقال بین حوضه ای آب در اکثر کشورهای دنیا بعلت تجربه های بسیار تلخ آن و تبعات زیست محیطی سنگینی که داشته است، تا حدود زیاد منسوخ شده است و عملا بجای انجام چنین کاری، دولتهای مختلف به این نتیجه رسیده اند که بجای دست کاری در طبیعت و اکوسیستم ها باید به فکر مدیریت منابع آبی آن منطقه باشند .

 

تجربه این کشورها نشان داده است در صورتیکه مدیریت صحیح منابع آبی وجود نداشته باشد، حتی انتقال آب نیز راه چاره نخواهد بود و فقط هزینه های گزافی را تحمیل خواهد نمود چرا که همچنان هدر رفت آب وجود خواهد داشت و منابع هم روزی به پایان خواهد رسید و هر دو حوضه مبدا و مقصد را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد ، یعنی نه تنها مشکل اصلی حل نخواهد شد ، مشکلی بر مشکلات گذشته اضافه خواهد شد .

 

در حال حاضر همگان بر این موضوع متفق القول هستد که دشت اردبیل هدر رفت منابع آبی زیادی دارد و لذا اصلا منطقی به نظر نمی رسد بجای کنترل این هدر رفت و مدیریت منابع که می تواند منجر به ایجاد پایداری در منطقه شود ، راهکارهایی پیشنهاد و اجرا شود که علاوه بر هزینه بر بودن از پایداری برخوردار نبوده و حق و حقوق سایر حوضه ها را نیز با مخاطرات جدی مواجه نماید.

 

مطمئنا کشت سیب زمینی با مصرف زیاد آب که به نسبت آب مصرفی هیچگونه توجیه اقتصادی هم ندارد ، الگوی مناسبی برای کشاورزی در منطقه نیست و یا وجود هزاران چاه غیر مجاز در منطقه که  آبهای زیر سحطی را با سرعت بالا مصرف کرده و طی سالیان گذشته منجر به کاهش آن شده اند ، نمونه هایی از عدم مدیریت صحیح منابع آبی در منطقه است که مطمئنا اگر این رویه ها اصلاح شود هیچگونه نیازی به صرف هزینه های نجومی برای انتقال آب قزل اوزن که جزو حقوق اهالی شریف و زحمت کش مردم خلخال و کوثر است ، نخواهد بود .

 

لازم به ذکر است که این حقوق اهالی خلخال و کوثر در حالی در حال تهدید شدن است که در روستاهای بخش خورش رستم خلخال مشکلات آب شرب بسیار جدی تر از آن است که متولیان و تئورسین های انتقال آب به دشت اردبیل تصور آنرا بکنند .

 

لازم است مسئولین و اهالی شریف مرکز استان لحظه ای با خود فکر کنند که این انتقال قرار است به چه قیمتی صورت گیرد ؟

انتقالی که هیچگونه توجیه اقتصادی ، منطقی ، زیست محیطی و حتی قانونی نداشته و به بهای ویرانی منطقه دیگری از استان منجر خواهد شد تا قسمت دیگری از استان سرمست وفور آب شود !!!!!

آبی که هزینه آن گرانتر از آب معدنی تولید شده در سرعین و ... خواهد بود که صادر میشود !

 

لطفا کمی بیشتر فکر کنیم !!!

 

آیا باید همه عوامل دست به دست هم دهند تا فقط برای دشت اردبیل مزیت ایجاد شود و بقیه نقاط استان هیچ ؟؟؟!!! و آنهم به هر بهایی ؟؟؟!!!

 

ما اهالی شهرستانهای خلخال و کوثر که در طول هشت سال دفاع از خاک و ناموس این مملکت نزدیک به 500 شهید را تقدیم این انقلاب کرده ایم ، انتظاری جز رعایت عدالت در تخصیص امکانات نداریم و امیدواریم اهالی شریف دارالارشاد اردبیل این واقعیت را درک کنند و بپذیرند که ما هیچ مشکلی با هیچ کسی نداریم و مطمئن هستیم که این عزیزان نیز راضی به حق خوری و ظلم و انحصار نبوده و نیستند و در مکتب امامی بزرگ شده اند که آزادی و جوانمردی را برای همیشه تاریخ بشریت به یادگار گذاشت .

انتهای پیام/خ 2

ارسال نظر